Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
BOSNA HAKKINDA
Bosna’da Osmanlı Dönemine İlişkin Kitaplar
Bosna’da Osmanlı Dönemine İlişkin Kitaplar
 
 
 
Bosna’da Osmanlı Dönemine İlişkin Kitaplar

Eklenme Tarihi : 25.04.12

Boşnakça’ya çevrilen Türk yazarlara ait eserler günden güne artıyor ama bunun yanı sıra günden güne Boşnak yazarların kaleminden çıkan eserlerde de Türk kültürüne ve Osmanlı dönemine bir yöneliş göze çarpıyor.

Önce Türk yazarların eserleri Boşnakça olarak raflarda yerini aldı. Ardından Boşnak yazarlar da pusulalarını Türk tarihine ve kültürüne çevirdi. Son dönem Bosna-Hersek edebiyat çevrelerinde romandan tarihi inceleme kitaplarına kadar pek çok alanda Türk kültürüne yönelik çalışmalar yoğunluk kazandı.

Ağırlık Türkiye ve Bosna-Hersek’in en büyük ortak noktası olan Osmanlı İmparatorluğu’na yönelik eserlerdi. Ocak ayında gerçekleştirilen iki kitap tanıtımı bu gerçeği destekler nitelikteydi.

Osmanlı Döneminde Bosna

İlk eser Bosna-Hersek’in en ünlü tarihçilerinden Bakir Tanoviç’e ait. “Osmanlı Döneminde Bosna” (Historija Bosne U Okviru Osmanskog Carsiva) isimli araştırma 1353′ten 1878 yılına kadarki döneme ait, yalnızca Bosna tarihine değil Osmanlı tarihine ilişkin önemli incelemeler barındırıyor.

Bakir Tanoviç: “Bu bölgenin Osmanlı tarihi henüz araştırma anlamında el değmemiş sayılır. Çalışmaların çoğu kısıtlı. Bu benim hayatımı adadığım bir çalışma. Bu kapsamda bir araştırma için uzun yıllar harcadım. Son iki yılda da kitap haline getirdim. Bosna’nın Osmanlı yönetimi altında geçirdiği 415 yılı da içeren toplam 525 yıllık bir zaman dilimini inceledim. Bosna Krallığı zamanından Avusturya-Macaristan ilhakına kadar. Kitabın özü özellikle Osmanlı döneminde bu bölgede Boşnakları içeren her olayın analizini içeriyor.”

81 yaşındaki tarihçi Bakir Tanoviç, hem bu eserin hem de 1990 yılında filme aldığı “Muhacirler” isimli belgeselin Türkçe’ye kazandırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bakir Tanoviç: “1990 yılında ‘Muhacirler’ adında Boşnakların Türkiye’ye göçüyle ilgili bir film hazırladım. Türkiye’de milyonlarca Boşnak ve Balkan kökenli insan yaşıyor. Bu yüzden filmin Türkçe’ye çevrilmesi ve orada gösterilmesi çok faydalı olur. Orada yaşayan ve Balkanlar’da kökleri olan insanlar bu filmde çok şey bulabilir.

Çazim Hacımeyliç’in (Ćazim Hadžimejlić) kaleminden “İslami Kaligrafi Sanatı”…

Hacımeyliç’in eseri, hat sanatı üzerine Balkanlar’da bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyor.

Çazim Hacımeyliç: ”Bosna-Hersek’te yaşamış hattatlar hakkında kısa bilgiler verdik. Ondan sonra hat nasıl çalışılır, nasıl öğrenilir, nasıl ders alınır, hangi malzemeler ve aletler kullanılır gibi bilgileri içeren bir kitap hazırladım. Hem ders kitabı hem de öğrenmek isteyenler için çok önemli bir eser.”

Kaligrafi yüzlerce yıllık geçmişi olan ama bugün de yaşayan bir sanat dalı. Özellikle Bosna-Hersek’te gençlerin ilgisi oldukça yoğun.

Çazim Hacımeyliç: ”Son zamanlar bizim Güzel Sanatlar Akademisi’nde hat dersi olduğu için, özel dersler verdiğimiz için artık hattatlar ve bu sanata gönül vermiş insanlar var. Ve çok kabiliyetli gençlerimiz de var. Yeni hattatlarımız da var yani.”

Tarihinden kültürüne, sanatından toplumsal hayatına kadar Osmanlı dönemi ve Türk kültürü daha uzun süre Bosna-Hersek ve Balkanlar’da pek çok esere ilham vermeye devam edecek gibi gözüküyor.

Gözde Şeker / TRT TÜRK

 
DİĞER BAŞLIKLAR
Bosna Hakkında Genel Ansiklopedik Bilgiler  

Fatih tarafından Bosnalı Fransiskenlere Gönderilen AHİDNAME  

Bosnanın Osmanlı Devletinin İçindeki Yeri ve Avrupanın Bosnaya Karşı Olan Tutumu  

Bosna´da Dil ve Din  

Bosna´daki Başlıca Kentler  

Bosna’nın İslami uyanışı  

BOSNA’NIN BUGÜNKÜ YÖNETİM TARZI  

 

Türklerden Başçarşı’da Sevdalinka Şarkıları  

Boşnaklar’ın Büyük Lideri Alija’dan Hayatımıza Işık Olacak Sözler...  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org