Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
BOSNA HAKKINDA
Türklerden Başçarşı’da Sevdalinka Şarkıları
Türklerden Başçarşı’da Sevdalinka Şarkıları
 
 
 
Türklerden Başçarşı’da Sevdalinka Şarkıları

Eklenme Tarihi : 25.04.12

Türkiye’den Bosna-Hersek’e gezi düzenleyen 34 kişilik arkadaş grubu, Saraybosna’da geleneksel Sevdalinka şarkılarını seslendirdi.

Türkiye’de bir firmada çalışan ve kendi aralarında müzik korosu kuran 34 kişilik arkadaş grubu, Boşnakça parçaları Saraybosna’nın tarihi Başçarşı’sının sembolü olan sebilin önünde seslendirdi. İstanbul ve İzmir’den gelen grup, seslendirdiği şarkılarla Bosnalıların büyük ilgisini topladı. Çarşıdan geçenler zaman zaman gruba eşlik etti.

“Üsküdar’a gider iken” şarkısının Boşnakça versiyonu “Oj djevojko Anadolko”, vatandaşlar tarafından en çok beğenilen Sevdalinka oldu. Koro, Bosna-Hersek milli marşı, “Saraybosna ile ben beraber büyüyorduk”, “Çudna ja da od Mostara grada” ve diğer Sevdalinkaları da söyledi.

Grup adına açıklama yapan Halil Çelik, “Aynı şirkette çalışan arkadaş grubuyuz. Medeniyetimizin şehirlerini geziyoruz. Daha önce Edirne, Bursa, İzmir, Konya ve Trabzon’u ziyaret ettik. Yurt dışında gideceğimiz ilk nokta Osmanlı’nın en serhat şehri Saraybosna olsun istedik” diye konuştu.

Aralarında Boşnak asıllı bir kişinin bulunduğunu, grubun diğer üyelerinin Bosna ile doğrudan bağlantısının olmadığını belirten Çelik, “Biz Bosna’nın tarihi Başçarşısı’nda, Mostar’daki Eski Köprü’nün üzerinde, Blagay’da, herkesin belki çok gitmediği, ama bizim özellikle gittiğimiz Stolac’ta, Travnik’te hep bu duygularla yürüdük. Konyic’te çok yaşlı bir amca bizi görünce hepimize tek tek sarıldı. Biz buraya Boşnak kardeşlerimizle bir olmaya geldik, bu şarkıları da onun için ezberledik. Bosna’ya duyduğumuz ilgiyi, hak ettikleri saygıyı göstermek için burada Başçarşı’da Boşnakça şarkıları seslendirdik” dedi.

Bazı Türkçe melodilerin, Boşnakça’daki Sevdalinkalarla yaşadığını görmek kendilerine ayrı bir heyecan verdiğini anlatan Çelik, “Bizim ‘Üsküdar’a gider iken’ şarkımızın burada ‘Anadolka’ olarak söylenmesini ilk fark ettiğimizde çok heyecanlandık. Bunu Başçarşı’da hep birlikte söylememiz gerektiğini karar verdik” ifadesini kullandı.

Gruptaki 34 kişinin giydiği mavi tişörtün üzerindeki kalp şeklindeki Türk ve Bosna-Hersek bayrağına işaret eden Çelik, “Tişörtlerimizin üzerindeki nakış aslında her şeyi çok açık bir şekilde ifade ediyor. Buraları keşfettiğimiz için tabii ki çok mutluyuz, ama buraları keşfederken aslında kendi hikâyemizi de keşfettik, onun için de çok mutluyuz. Medeniyetimizin en güzel duraklarında olmak çok keyif verici bir şeydir” diye konuştu.

Kaynak: AA

 
DİĞER BAŞLIKLAR
Bosna Hakkında Genel Ansiklopedik Bilgiler  

Fatih tarafından Bosnalı Fransiskenlere Gönderilen AHİDNAME  

Bosnanın Osmanlı Devletinin İçindeki Yeri ve Avrupanın Bosnaya Karşı Olan Tutumu  

Bosna´da Dil ve Din  

Bosna´daki Başlıca Kentler  

Bosna’nın İslami uyanışı  

BOSNA’NIN BUGÜNKÜ YÖNETİM TARZI  

Bosna’da Osmanlı Dönemine İlişkin Kitaplar  

 

Boşnaklar’ın Büyük Lideri Alija’dan Hayatımıza Işık Olacak Sözler...  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org