Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
BOSNA İLE TİCARET
BH, Daha Fazla Türk Yatırımı İstiyor
BH, Daha Fazla Türk Yatırımı İstiyor
 
 
BH, Daha Fazla Türk Yatırımı İstiyor

Eklenme Tarihi : 24.04.12

Analistler, ticaret seviyelerinin çok daha yüksek olabileceğini ve Türkiye’nin Bosna-Hersek’in (BH) potansiyelini hafife aldığını söylüyor.

Türk firmaları BH ekonomik potansiyelinin henüz tam olarak farkında değil ve ekonomik ilişkileri ikili siyasi ve diplomatik ilişkiler seviyesine yükseltmek için yapılması gereken çok şey var.

BH Dış Yatırım Destekleme Dairesi (FIBA) İcra Direktörü Maida Bekiroviç, “Sahip olduğumuz siyasi ve kültürel ilişkilere baktığımızda, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin çok geride kaldığını görüyoruz” diyor.

Türkiye Ekonomi Bakanlığından yayınlanan rakamlara göre, Türkiye’nin BH’ye ihracatı 2011 yılında 2010 yılında oranla yüzde 20′lik bir artışla 259 milyon dolar ulaştı. Ancak her iki yıl da, 572 milyon dolar olan 2008 yılı ihracat seviyesinin altında kaldı.

BH’nin Türkiye’ye ihracatı da sabit bir artış kaydederek, 2010 yılındaki ihracata kıyasla yüzde 25′lik bir büyümeyle 2011 yılında 90 milyon dolar rekor bir seviyeye ulaştı. 2011 yılında, BH’nin Türkiye’ye toplam ihracatı 5 milyon dolar civarındaydı.

FIPA’ya göre, Türkiye’nin 2011 yılında BH’ye yönelik ana ihracat kalemleri arasında üretim malları, makine ve taşımacılık ekipmanının yanı sıra gıda ürünleri de yer aldı. Öte yandan geçen yıl BH’den Türkiye’ye ihraç edilen başlıca kalemler ise ham madde ve imalat ürünlerinin yanı sıra kimyasallar, madeni yağlar ve yağlayıcılar oldu.

FIPA’ya göre Türkiye, BH’nin 2011 yılındaki en önemli ticaret ortakları arasında 9. sırada yer aldı. Türkiye 2010 yılı sonuna kadar BH’deki üçüncü büyük yatırımcı olmasına karşın, ülke Mayıs 1994 ile Aralık 2010 arası dönemde toplam yaklaşık 131 milyon avroluk bir yatırımla BH’ye yapılan toplam yatırım sıralamasında 9. sıradaki yerini korudu.

BH’deki başlıca Türk firmaları arasında Kastamonu Entegre, Soda Sanayii, Ziraat Bankası, Türk Hava Yolları, Seha Sanayi Yatırımları ve Yıldırım Özbek yer alıyor.

Türk yatırımcılar BH’de eğitim alanında da faaliyet gösteriyor – Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin Türkçe Dil Merkezi, Konya-Saraybosna Eğitim Merkezi ve Tuzla Üniversitesi ve Zenica’daki Türkoloji bölümleri son zamanlardaki ilgi alanları arasında yer alıyor.

BH Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Masiç SETimes’a verdiği demeçte, “Bölgedeki Türk yatırımlarına bakar ve bu yatırımın her ülkeye düşen yüzdesi ile karşılaştırırsak, BH’nin üst öncelik seviyesinde olmadığını görürüz” dedi.

Kaynak: SETimes

 
DİĞER BAŞLIKLAR
Btso ile Bosna-Hersek Dış Ticaret Odası İşbirliği Anlaşması İmzaladı  

15. Mostar Uluslararası Ekonomi Fuarı  

BOSNA’YA TAM DESTEK  

BALKAN BELEDİYELERİ İLE DOSTLUK KÖPRÜSÜ  

BOSNA İLE İLGİLİ BAZI EKONOMİK GÖSTERGE  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org