Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
BURSA HAKKINDA
Bursa’nın Fethi
Bursa’nın Fethi
 
 
 
Bursa’nın Fethi

Eklenme Tarihi : 22.12.11

Osman Bey 1308 yılında Bursa, Kestel, Kite Ürünlü, Atranos/Orhaneli tekfurlarının birleşmiş ordularını Dimboz/Erdoğan köyü yakınlarında perişan edince, Bursa önlerine gelmişti. Bu tarihten sonra Bursa’yı kuşatarak gözlemek amacıyla biri Kükürtlü Hamamı karşısında, Ak Timur´u komutasında,diğeri eski Mollaarap Okulu yerinde, Balaban Bey komutasında iki kule yaptırmıştı. Bursa’nın arkasını güvenlik altına almak için 1325 yılında Orhaneli Kalesi fethedilince tekfur çaresiz kaldı.

6 Nisan 1326 tarihinde Bursa’yı Orhan Bey’e teslim etti. Böylece Bursa, bir bakıma kılıçla değil, “vire” olarak anılan biçimde teslim yoluyla Türklerin elinegeçmiştir.O dönemler de top ve tüfek olmadığından, kale ve hisarları düşürmek için kullanılan en önemli taktik,kaleleri kuleler vasıtasıyla gözetim altında tutarak giriş ve çıkışları engellemekti. Böylece kale halkını aç bırakarak, suyunu keserek kan dökmeden kentler ele geçiriliyordu. Bursa’nın ele geçirilmesinde de “vire” denilen bu metot uygulanmış,aç ve susuz kalan halk, Tekfur’a karşı ayaklanmışve şehir kan dökülmeden Osmanlılara teslim edilmişti.

Bursa’yı Kadın Kılığına Girmiş Savaşçılar mı Aldı?

Kahramanlıklara aşina ve onların hikâyelerini dinlemekten mutluluk duyan halk, Bursa’nın vire ile teslim alındığını içine sindirememiş olacak ki, fetihle ilgili birçok söylence ortaya çıkmıştır. Chalcondyles ve onu izleyen Hristiyan tarihçilerin çoğu Bursa’yı Osman Gazi’nin aldığını ve orada gömüldüğünü yazarlar.Bursa’nın alınışı ile ilgili ilginç de bir hikâye anlatılır: “Bursa kuşatması sırasında bir hile yapılır.

Bu hileye göre Sultanın öldüğü ve gömülmesi için Manastır’ı isteğini söylenerek, Sultanın Manastıra gömülmesi için izin verilir. Buna göre cenazeyi 40 kişi taşıyacaktı. Tuzağa düşen keşişler, silah dolusu bir tabutun kaleye girmesine izin verir. Osman da kılık değiştirip bu kırk kişinin arasında kaleye girer.Bunlar hemen kapıları açıp kaleyi ele geçirecek kadar askerin içeriye girmesini sağlar.”Bir başka söylenceye göre ise, Bursa tekfuru, korkudan cenazeyi getirecek olan kırk kişinin mutlak silahsız ve kadın olmalarını şart koşmuş. Kaleyi de işte bu kadın kılığındaki Türk savaşçılarının açıp fethettiği veya fethi kolaylaştırdığı rivayet edilir.


 
DİĞER BAŞLIKLAR
Bursa Hakkında Genel Bilgiler  

Mitolojide Bursa  

Tarihçe  

Uygarlığın İlk Ayak İzleri  

Bursa’nın Kuruluşu  

Türkler’in Bursa Bölgesine Gelişi  

Beylikten Devlete  

 

Bursa’da Bir İmparatorluk Doğuyor  

Bursa’nın Fethi Bursa’nın Fethi  

İvaz Paşa Çarşısı  

Milletlerarası Futbol Turnuvasının Kuraları Çekildi  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org