Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
BURSA HAKKINDA
Bursa’da Bir İmparatorluk Doğuyor
Bursa’da Bir İmparatorluk Doğuyor
 
 
 
Bursa’da Bir İmparatorluk Doğuyor

Eklenme Tarihi : 29.12.11

Orhan Gazi Devri (1324-1360)

Osmanlı Devleti’nin ikinci sultanı Orhan Bey’in babası Osman Bey, annesi Mal Hatun’dur.1320 yılında babasının vekili oldu. 1321 yılında Mudanya’yı aldı. Babası Osman Gazi’nin rahatsızlanması üzerine 1324 yılında tahta geçti. 6 Nisan 1326 tarihinde Bursa’yı fethetti. Bizans ordularını 1329 yılında Pelekanon’da yendi.1331 yılında ise İznik, 1331 yılından sonra Taraklı,Mudurnu ve Göynük bölgesini, 1333’te Gemlik, 1336’da Ulubat, Karacabey, M.Kemalpaşa bölgesini egemenliği altına aldı. 1337’de ise İzmit’in fethi ile, Kocaeli yarımadasının tamamını ele geçirdi. Karesioğulları’ndan 1345’de Balıkesir’i,1350’de ise Bergama ve Edremit’i, Eretna Beyliğinden de 1354’de Ankara’yı aldı.1353’de Bizans’taki iç karışıklıklardan faydalanan Orhan Gazi, Gelibolu’da Çimpe kalesine sahip oldu. Gelibolu’ya geçip tüm Marmara kıyıları ile Tekirdağ’ı ele geçirdi.

Devletin ilk temellerini oluşturan ilk yasal düzenlemeleri yaptı. Orduyu düzenledi. Vergi yasaları getirdi.İlk kez kendi adına para bastırdı. 1360 yılında yaşamını yitirdi ve Tophane’de, babasının yanında gömüldü.Bilecik tekfurunun kızı Nilüfer Hatun ile Asporça ve Bizans İmparatoriçesi Thedora’yı eş olarak alan Orhan Gazi; kentte hızlı bir imar çalışması başlatarak, Hisar’ın içinde sıkışan kenti bugünkü Ulucami ve Hanlar bölgesine kadar genişletti. Dün olduğu gibi ünümüzde de kentin çekirdeğini oluşturan Emir Han, Çifte Hamam (Aynalı Çarşı)ile imaret, medrese ve camiden oluşan Orhan Külliyesi’ni inşa etti.

Bursa’da darphane, köprü, çeşme gibi birçokanıtsal eser yaptıran Orhan Bey döneminde Bursa merkezinde; kale surları içinde kardeşi Alaaddin adına yaptırılan cami, Gaziaktimur,Çobanbey, Süleymanpaşa, Darphane, Lalaşahinpaşa mescit ve medresesi, Bezir Hanı, NilüferHatun,Abdal Murat, Abdalmusa tekkeleri,Osman ve Orhan Bey türbeleri, eski ve yeni  Alaaddinbey Hamamı, Bey Sarayı ve Nilüferhatun Köprüsü gibi eserler inşa edilmiştir.Bursa’nın ilçelerinde yaptırdığı anıtlar şunlardır: İznik’te; Hacıözbek Camii, Süleymanpaşa Medresesi, Hacıhamza Camii, imaret ve türbesi,Orhangazi Mescidi, Ayasofya Camii, Orhangazi Okulu, Eceyakupzade Mahmud Çelebi Camii. M.Kemalpaşa’da Lalaşahin Paşa Camii,medresesi, zaviyesi,hamamı ve türbesi. Orhangazi kasabasında Orhangazi Camii, Yenişehir’de Orhangazi Camii, Süleymanpaşa medresesi ve türbesi, Postinpuşbaba Zaviyesi ile hamamı. Yarhisar’da Orhangazi Camii ve hamamı ile Gürle köyünde Orhan Camii.


 
DİĞER BAŞLIKLAR
Bursa Hakkında Genel Bilgiler  

Mitolojide Bursa  

Tarihçe  

Uygarlığın İlk Ayak İzleri  

Bursa’nın Kuruluşu  

Türkler’in Bursa Bölgesine Gelişi  

Beylikten Devlete  

Bursa’nın Fethi  

 

Bursa’nın Fethi Bursa’nın Fethi  

İvaz Paşa Çarşısı  

Milletlerarası Futbol Turnuvasının Kuraları Çekildi  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org