Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
BURSA HAKKINDA
Bursa Hakkında Genel Bilgiler
Bursa Hakkında Genel Bilgiler Bursa Hakkında Genel Bilgiler Bursa Hakkında Genel Bilgiler Bursa Hakkında Genel Bilgiler Bursa Hakkında Genel Bilgiler
 
 
 
Bursa Hakkında Genel Bilgiler

Eklenme Tarihi : 15.06.10

Bursa, 2009 resmi nüfus sayımına göre Türkiye'nin 4. büyük ili ve 4. Büyükşehir nüfusuna sahip şehridir.

Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde yer almaktadır. Ekonomik açıdan Türkiye'nin en gelişmiş illerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır.

Birçok medeniyetin izlerini taşıyan Bursa, tarihin, doğal güzelliklerin ve gelişmişliğin bir harmanı niteliği taşır. Ayrıca Türkiye'nin en önemli sanayi kenti olduğu söylenebilir.

Yüzölçümü 10.891 km² olan Bursa ili kuzeyde Marmara Denizi ve Yalova ili, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve Balıkesir illeri, batıda yine Balıkesir iliyle çevrilidir.

Bursa'da en çok Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise,Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa Alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgesinin göz bebeğidir.

Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. 2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin ilk ve tek kalite belgeli büyükşehir belediyesi olmuştur

Şehir Yeşil Bursa diye anılmaktadır. Bunun sebebi ise Ormanla kentin, Yeşil parkların şehirle birleşmesi ve şehrin içinde bulunan eski kudretli ağaçların kazandırdığı yeşilliktir.

Uludağ Üniversitesi , Türkiye ve Marmara 'nın önde gelen eğitim kurumlarındandır. 2008-2009 Akademik yılında 50.000 öğrenciye eğitim veren kurum adını , Bursa denince akla gelen ilklerden olan Uludağ' dan alır.

 


 


 
DİĞER BAŞLIKLAR
 

Mitolojide Bursa  

Tarihçe  

Uygarlığın İlk Ayak İzleri  

Bursa’nın Kuruluşu  

Türkler’in Bursa Bölgesine Gelişi  

Beylikten Devlete  

Bursa’nın Fethi  

Bursa’da Bir İmparatorluk Doğuyor  

Bursa’nın Fethi Bursa’nın Fethi  

İvaz Paşa Çarşısı  

Milletlerarası Futbol Turnuvasının Kuraları Çekildi  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org