Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
ABD'de Boşnak ve Türk Dayanışması...
ABD'de Boşnak ve Türk Dayanışması...
 
 
 
ABD'de Boşnak ve Türk Dayanışması...

Eklenme Tarihi : 11.04.11

Texas'ın çeşitli şehirlerinde yaşayan Bosnalılar Austin'de düzenlenen "1. Bosna Folklor ve Müzik Festivali" için Austin'de biraraya geldiler.Raindrop Türkevi ile Austinli Bosna topluluğunun birlikte organize ettiği Festivale folklor ve müzik ve gruplarıyla yerel sanatçılar renk kattı. 
 
Houston, Dallas ve San Antonio şehirlerinden gelenlerle birlikte 150'yi aşkın misafirin katılığı program 4 saat sürdü.Bosna ve Türk mutfağından zengin örneklerin açık büfe şeklinde ikram edildiği festival Austin, Houston ve Dallas Boşnak toplumlarının sözcülerinin yaptığı konuşmalarla başladı.Austin'den Emsud Horozovic açılış konusmasında 14 yıl önce yerleştikleri Austin'de ilk kez böyle organizasyon düzenlediklerini belirterek, iş birliğinden dolayı Türk toplumuna teşekkür etti. Horozovic daha sonra iki ay önce geziye gittiği Türkiye ile ilgili fotoğraflı bir sunum da yaptı.

Houston Boşnak Toplumu Başkanı Senad Tiriç festivale 40 kişi geldiklerini belirterek, "bu tarz faaliyetler kültürümüzü yaşatmak için çok önemli" dedi. Tiriç, Houston'da iki kardeş toplum arasında örnek bir dayanışma olduğunu vurguladı.

Dallas Boşnak Toplumu  adına konuşan Elvedin Custovic ise gördükleri tablonun etkileyici olduğunu ifade ederek Dallas'ta uzun zamandır inşa etmeye calıştıkları cami projesinde sona yaklaştıklarını ifade etti.

Dr. Güner Aslan’ın sunuculuk yaptığı  programda Raindrop Türkevi'nin ve Türk toplumunun aktivitelerini de anlattı.Houston'dan gelen Folklor ekibi Biser birbirinden hareketli Bosna oyunları  ve rengarenk geleneksel kıyafetleriyle yoğun alkış aldı. Genç sanatçı Ado Rahmanoviç de klavyesiyle  eşlik etti.  

Türk Toplumu adina konuşan gazeteci Onur Kaya slaytlar eşliğinde Bosna gezilerinden hatıralar aktardı. İki toplum arasındaki ortak değerlere vurgu yapan Kaya, "1463'te tanıştığımız siz Boşnak kardeşlerimizle ilişkilerimiz asırlara dayanıyor. Kültürümüz ortak, zevklerimiz benziyor, sevinç ve üzüntülerimizi paylaşıyoruz." dedi. Türkiye'de şu andaki Boşnak sayısının Bosna'dakinden fazla oldugu bilgisini veren Kaya, kaynaklara göre bu rakamın 3 milyon olduğunu söyledi. Türkçe ve Boşnakça'da binlerce ortak kelime olduğunu hatırlatan Kaya şöyle devam etti:"Mesela sizlere "Musafir" "hanum" ve “efendi” desem anlarsınız. Şu "sofra"daki yemekleri "burek, çevab, pastirma, tatliya, sutliya, baklava, kadayif, kaşuka, şeçer” diye saysam, sonra "buyrum" deyip “tepsiya" icinde "kahve" ve "rahat lokum" ikram etsem alırsınız, bana da “allah razı ola" veya "Aferim” dersiniz. Buradakilere "Allah emanet" deyip Bosna'ya gitsek orada "çarşı, pazar,"ı gezsek, "Camiya, minaret, sebil, hamam, çupriya (köprü), mezar, tekke" görürüz... Karsilasinca “Merhaba, sabah hayrola”, ayrılırken "akşam hayrola” deriz." Boşnakların ortak kelimeleri tekrar etmeleri ve gülümsemeleri dikkat çekti.

Çocuk  Korosu Kevser'in renk kattığı festivalde en çok alkışı 3 semavi dinden sanatçıların yer aldığı sevdalinke (karasevda) şarkıları seslendiren müzik Grubu "Legenda" aldı.

Amerikalı Samantha Lundeen'in viyolonsel, Boşnak Elvedin Custovic'in gitar çaldığı grupta Kanadalı Christina Hough ve  Onur Kaya en gözde Boşnakça eserleri seslendirdlier.

Festivalin bitiminde memnuniyetini ifade eden Rasim Hadzialic, "Harika bir programdı. Dostlarla iletişim kurmak için mükemmel bir ortamdı. Yıllardır birbirlerini görmeyen insanlar bu vesileyle biraraya geldiler. Bu ilk adımın son olmamasını diliyorum." dedi.Austinli Sead ve Azra Mujakovic çifti ise uzun yıllar sonra ilk kez Bosna'daki şehirleri Doboj'dan iki hemşerileriyle tanıştıklarını belirterek, "Şurada, Houston'daymışlar, festival tanışmamıza vesile oldu" dediler.Mehdija ve Mejra Mujanovic çifti ise Türk ve Boşnak organizatörlere teşekkürlerini iletirken şunları kaydettiler:"En son 11 yıl önce bir düğünde hemşerilerimizi toplu olarak görebilmiştik. Bugün harika bir program oldu, bize çok farklı bir gün yaşattınız. Bir sonraki organizasyonu sabırsızlıkla bekliyoruz." 

Bundan sonraki organizasyonun Balkanlar'dan Orta Asya'ya tüm Türk dünyası ve akraba toplumların katılacağı 24 Mart'taki Bahar Şenliği olduğu belirtildi.

 


 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’  

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org