Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
Akhisar'dan AYVAZ DEDE'ye Vefa...AYVAZ DEDE CAMİİ
Akhisar'dan AYVAZ DEDE'ye Vefa...AYVAZ DEDE CAMİİ
 
 
 
Akhisar'dan AYVAZ DEDE'ye Vefa...AYVAZ DEDE CAMİİ

Eklenme Tarihi : 30.05.11

Ayvaz Dede Cami Temeli törenle atıldı

Reşatbey Mahallesi 167. Sokak Gıda İmalatçıları Sitesi Çarşısında bulunan arsa üzerine Ayvaz Dede Camisinin temeli törenle atıldı. Akhisar Belediyesi Sanat Atölyesi sorumlusu Haluk Özkan'ın sunuculuğunu yaptığı temel atma töreni Saygı duruşu ve İstiklal M
Ayvaz Dede Cami Temeli törenle atıldı
Akhisar: (Kenan MOLLA)

            Reşatbey Mahallesi 167. Sokak Gıda İmalatçıları Sitesi Çarşısında bulunan arsa üzerine Ayvaz Dede Camisinin temeli törenle atıldı. Akhisar Belediyesi Sanat Atölyesi sorumlusu Haluk Özkan'ın sunuculuğunu yaptığı temel atma töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla saat 12:00'de başladı. Kur'an Kerim Tilaveti, Sultan Cami İmamı Ahmet Ersöz okudu.

            Ayvaz Dede Cami Temel atma töreninde konuşan Yunus Emre Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu üyesi Recep Kalın;” Takriben 500 Yıl evvel Şeyh İsa Hazretlerinin talebelerinden olan “Ayvaz Dede” Fatih Sultan Mehmet'inde olunan ile Akhisar'dan bir çok ( müridi) öğrencisi ile Müslümanlığı yaşayarak anlatmak üzere Balkanlara yola çıkıyorlar, vardıkları ve konakladıkları yer Bosna'dır. Bu yer öyle bir yer ki bana göre Dünyanın tam tamına merkezi ve yıllarca Boşnak kardeşlerimiz ile sohbetler dini bilgiler ve eğitimler üzerine görüş ve bilgilerini sunar.

            0 yıllarda doğa dengesi gereği Bosna kuraklık yani susuzluk çekmektedir. Ayvaz Dede ve talebeleri kendi yaşadıkları bölgenin ismini de Akhisar olarak belirlemişler. Bu kuraklığı gören Ayvaz Dede yine yollara koyulur ve dağlarda su yatakları aramaya başlar. Suyu bulur ve bulduğu bu suyu şehre ve köylere ağaç oluklar ile indirmeye başlar ne var ki önüne metrelerce yüksek dağ gibi bir kaya suyun geçmesine engel olur. Ayvaz Dede çaresizdir. Çare ise Şeyh İsa Hazretlerinden aldığı ders sabır ve terbiye ile okumaya dua etmeye başlar. Tam 40 gün sonra gece rüyasında kayanın yarıldığını görür ve uyandığında kaya gerçekten yarılmış suyun geçmesine izin vermiştir. Bunu gören Boşnak kardeşlerimiz zaten Ayvaz Dede'nin sohbet ve dini eğitimlerini içtenlikle dinliyor ve kabulleniyorlar idi. Bu olaydan sonrada topluca Müslüman oluyorlar. Burada önemli olan şu Müslüman olan Boşnak kardeşlerimizi 500 küsur yıldır Ayvaz Dede adına şenlikler düzenlemekteler ve bu şenlikle bayram havası şeklinde genci yaşlısı bayı bayanı ile çok görkemli ve muhteşem bir güzellikte olmaktadır. Bizlerde Akhisar'da 552 . Çağlak Festivalini kutlamaktayız. Bu kadar benzerlik olamaz dedik ve yapmaya çalıştığımız bu caminin ismini Ayvaz Dede Camii koymaya yönetim kurulu olarak karar verdik. Ben Recep Kalın olarak şunu diyorum; 500 yıl evvel Akhisar'da ilim irfan sahibi olup Bosna Hersek'te bu kadar çok sevilmesi ve herkes tarafindan saygı ile anılmasının hikmeti bizlerde 500 yıl sonra Akhisar'da bir camii inşaatı başlatmamız onu yanı sıra Ayvaz Dede'yi hala Akhisar halkı biliyor ve benimsiyor hatta ne muhteşemdir ki bütün Akhisarlılar sahiplendik bile diyerek sözlerini tamamladı.

            Ayvaz Dede Cami Temel atma töreninde konuşan İlçe Müftüsü Mikail Polat;” bundan altı ay önce Hürriyet mahallesinde hayırseverlerimizin destekleriyle Hisar Camisinin temelini attık. İki ay öncede Reşatbey mahallesinde Aksa Camisinin temelini attık. Bu gün burada Ayvaz Dede camisinin temelini atmak için toplandık. Tarihimiz içinde önemli bir yere sahip olan Ayvaz Dede'yi canlandırmak için bu güzel camimizin temelini atıyoruz. Bütün etkinliklerimizde bizleri onurlandıran Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve siz değerli Akhisarlılara saygılarımız sunuyorum” dedi.

            Temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Salih Hızlı;” bu gün Ayvaz Dede Cami temel atma töreninde hep birlikteyiz. Böylesine güzel bir projeye imza attıkları için  öncelikle Yunus Emre Derneğimize teşekkür ediyorum. Ayvaz Dede camisi bizim için çok önemli sembol olacak. Ayvaz Dede Akhisar'da yaşamış, Bosna'ya gitmiş bir Alperen'imiz, dolayısıyla Bosna ile olan kardeşliğimizin bir sembolü olacak. Bu temel atma törenimiz 552. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri içersinde olması ayrıca bizim için önem taşıyor. Ayvaz Dede cami inşasıyla, Bosna ile olan kardeşliğimiz daha da derinleşecek, Balkanlarla olan kardeşliğin daha da derinleşecek, Balkanlar, özellikle Bosna için çok önemli bir coğrafyadır. Buradaki bağlarımızın güçlenmesi, ülkemizin de güçlenmesi anlamına geliyor. Ayvaz Dede Cami temel atma töreninde bulunmaktan çok mutlu oldum. Ayvaz Dede Camimizin mimarı projesini yapan İstanbul Akhisarlılar Dernek Başkanımız Mimar Adnan Kazmaoğlu'na teşekkür ediyorum. bundan sonraki bir çok projede birlikte olcağız. Ayvaz Dede Camimizin Akhisar'ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

            Temel atma töreninde konuşan Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek;” İlçemizde bir Caminin daha temeli atılıyor. İnşallah kısa süre içersinde hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla tamamlanır. İnsanlarımızın maddi ihtiyaçları yanında manevi ihtiyaçları da vardır. İlçemizde burada bulunan site ve konutların kullanılmak üzere ihtiyacı olan caminin yapılması hissedildi. Kısa süre içerinde kurulan Yunus Emre Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği kuruldu ve birkaç ay içersinde faaliyetlerini geliştirerek bu günkü Ayvaz Dede Camisinin temel atma törenini gerçekleştirdiler. Ayvaz Dede, Boşnakların Müslüman olmasına yol açan Anadolu'dan o bölgeye giden muhterem zatımız. Her yıl Bosna'da yapılan etkinliklere bizde heyet ile katıldık, ve orada çok duygulu anlar yaşadık. Şimdi bir heyette Bosna'dan bize misafir geldiler ve böylece gönül köprüsü kurmuş olduk. Buradan Dernek başkan ve yönetim kurulu üyelerine, belediye Başkanı Salih Hızlı'ya, ve buraya katkı sağlayan hayırseverlere şimdiden teşekkür ediyor, Başta Ayvaz Dede olmak üzere tüm şehitlerimizi, Bosna'da şehit edilen kardeşlerimizi hayırla yad ediyorum, ruhları şad olsun diyorum” dedi.

            Törenden sonra Gülbeyaz Yemek Fabrikası sahibi  Şaban Taşkıran tarafından yapılan Kavurmalı pilav, ayran ve dondurma ikramı yapıldı.


 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’  

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org