Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
Kılıçdaroğlu, Bosna Hersek'te
Kılıçdaroğlu, Bosna Hersek'te
 
 
 
Kılıçdaroğlu, Bosna Hersek'te

Eklenme Tarihi : 26.04.12

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi.

Uluslararası Saraybosna Havalimanı'na özel uçakla inen Kılıçdaroğlu, burada Bosna Hersek'teki Türk okullarında okuyan, bayrak ve çiçek taşıyan öğrenciler ile Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği'nin görevlileri tarafından karşılandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu karşılamanın ardından Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği'ni ziyaret etmek üzere havalimanından ayrıldı.

Ziyaretin ilk gününde Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret edecek olan Kılıçdaroğlu, Saraybosna Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde konferans verecek, Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında fakirlere yardım eden ''Tetka Zilha'' Vakfı'nı ziyaret edecek.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç'i makamında ziyaret edecek, Saraybosna'da 400 yıldır faaliyet gösteren Sarajevo Medresesi'ni (İmam Hatip Lisesi) gezecek, tarihi Gazi Hüsrevbey camisinde şehitler için okunacak mevlide iştirak edecek.

Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Mladi Muslimani (Genç Müslümanlar) Derneği'nin yetkilileriyle bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu, tarihi Moriça Han'da Bosna Hersek'teki Türk vatandaşlarıyla da bir araya gelecek.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yarın Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ile görüşmesi bekleniyor.

***

Kılıçdaroğlu, iki günlük Bosna Hersek ziyareti kapsamında, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği'ni ziyaret etti, Büyükelçi Ahmet Yıldız'dan ülkedeki gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

Beraberindeki heyetle birlikte daha sonra Türk Kültür Merkezi'ne geçen Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, AA muhabirinin, ''Bosna Hersek ziyaretiyle birlikte CHP'nin yeni bir Balkan açılımı başlatıp başlatmadığına ilişkin'' sorusu üzerine, CHP'nin sadece Bosna Hersek ve Balkanlar için değil önümüzdeki günlerde diğer ülkelere de ziyaretler başlatacağını bildirdi.

Bosna Hersek ziyaretinin ardından İstanbul'da uluslararası bir toplantı başlatacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Arap baharını, özgürlükleri ve demokrasiyi, sosyal demokrat açıdan o bölgelerdeki gelişmeleri görüşeceğiz, konuşacağız. Kanaat önderleri, bakanlar, gazeteciler ve politikacılar gelecek. CHP'nin Bosna Hersek'e gelmesi ilk değil daha önce Hikmet Çetin, Deniz Baykal da geldi. Ben üçüncü olarak geliyorum. Burası Türkiye için çok önemli bir yer, tarihi kültürel bağlarımız var. Sosyal demokrat anlayışta olan CHP'nin buraya gelmesi üniversitede konuşma yapması önemli. Pek çok tarafla da görüşeceğiz, konuşacağız. Bosna Hersek'e verdiğimiz önem sadece CHP açısından değil Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün siyasal partileri Bosna Hersek politikası konusunda ortak görüştedirler. Hep beraber Türkiye'nin ulusal çıkarlarının korunması konusunda ortak görüştedirler, ortak hareket ediyorlar.''

-''28 Şubat kapsamında fişlendiği'' iddiası-

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''28 Şubat kapsamında fişlendiğini iddia etmesi ve bugün Başbakanlığın cevabının bazı gazetelerde yer aldığını'' hatırlatarak buna ilişkin görüşünü sorması üzerine, şunları kaydetti:

''Başbakanlığın Danıştay'a gönderdiği savunmada, 2004 yılına kadar Başbakanlık Takip Kurulu'na kadar gelen bütün şikayetlerin, ihbarların herhangi bir kayda girmediği bildiriliyor. Başbakanlık diyor ki; biz bunları 2004 yılında ilk kez kayda aldık. Yani fişlemeyi AKP iktidarı yapıyor, bunu da kendisi Danıştay'a gönderdiği bir yazıda itiraf ediyor. Dolayısıyla baktığımız zaman fişleme süreci 2004 yılında resmen Başbakanlığın arşivine girerek belgelendirilmesi, bizim demokrasi anlayışımız açısından onaylayacağımız bir durum değildir.

Hem fişlemeden şikayet edeceksin, hem 'fişleme yapanları yargılayacağım' diye yola çıkacaksın ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki fişlemeyi yapan AKP iktidarıdır. Bu üzüntü verici bir durum olay. Danıştay'da kendisini savunuyor Başbakanlık, 'biz fişlemeyi yaptık' diye. Eğer demokrasi konusunda samimiyseniz, Başbakanlığın Danıştay'a vereceği yanıt bir cümleden ibaret olacaktı; 'Geçmişte Başbakanlık Takip Kurulu bu tür olayları gerçekleştirmiştir. Ama biz bunları tasvip etmiyoruz. Yapılan uygulamalar yanlıştır, bu uygulamalara da katılmıyoruz' demesi lazımdı. Tam tersine yapılan fişlemeyi savunuyor. İki yüzlü politikanın ömrü kısalıyor. Gerçeği onların yazılarından, açıklamalarından öğrenmiş oluyoruz.''

Kaynak: ZAMAN


 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’  

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org