Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’
‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’
 
 
 
‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’

Eklenme Tarihi : 24.05.12

Mostar’daki bir mahkeme devlet okullarındaki etnik ve dini ayrımın aleyhinde karar verse de, analistler hükmün Bosna-Hersek’in (BH) ihmal edilmiş eğitim sisteminde kapsamlı reformlara uyarıcı etki yapacağını söylüyor.

Mahkeme, eğitim yetkililerinin ve Stolac ve Capljina kasabalarındaki iki okulun ayrıma son vermesini ve Eylül ayına kadar Boşnak ve Bosnalı Hırvat çocuklar için karışık derslikler oluşturmasını emretti.

Mahkeme, “Okulların etnik gruplara göre düzenlenmesi ve etnik tabanlı müfredat uygulaması çocukları ırklarına göre bölmekte ve ayrımcı bir uygulama teşkil etmektedir” dedi.

Bu iki okul, daha çok BH Federasyonu’nda (BHF) olmak üzere ülke çapındaki 52 okuldan oluşan tartışmalı Tek Çatı Altında İki Okul Sistemi kapsamında yer alıyor.

BH’deki AGİT heyeti bu sistemi insanları evlerine dönmeye teşvik etme ve etnik şiddeti önleme amaçlı geçici bir tedbir olarak başlatmıştı. Boşnak ve Bosnalı Hırvatların yaşadığı üç BHF kantonu, sistemi 1999 yılında uyguladı.

Bu sistemde, iki etnik gruptan gelen öğrenciler ve öğretmenler ayrı girişler ve binalar, etnik tabanlı müfredat ve bazen de programlar kullanarak hiçbir şekilde birbirleriyle temas etmiyor.

Sırp Cumhuriyeti’nde, geri dönen Boşnak ve Bosnalı Hırvatlar hep birlikte ayrı okullara gidiyor.

Saraybosna merkezli adli yardım ağı Vaşa Prava (Haklarınız), Güney Afrika’daki ‘apartheid’a benzettiği bu uygulamaya karşı, 2011 yılı başlarında etnik ayrımcılık davası açtı.

Vaşa Prava İcra Direktörü Emir Prcanoviç verdiği demeçte, “Anaokulundan başlayan bu ayrımcılık on yıldan uzun süredir devam ediyor ve siyasilerin de bunu değiştirmeye hiçbir niyeti olmadığı gayet açık. Onların amacı, öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmasını önleyen mevcut durumu kemikleştirmek. Bu açıdan bakıldığında, savaş hiç bitmemiş gibi görünüyor.” diyor.

Avrupa Konseyi’nin insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Thomas Hammarberg’in Mart 2011′de yayınladığı bir raporda, etnik toplumlar arasındaki bölünmenin bugün sistemin ilk uygulandığı dönemden daha hakim ve kararlı göründüğünü ve lider siyasilerin bunu açıkça savunduğunu kaydediyor.

Hammarberg, “Çocukları etnik kökenine göre ayırma politikası ancak başkalarına yönelik önyargı ve hoşgörüsüzlüğü güçlendirmeye ve etnik izolasyonu sürekli kılmaya yarar … Etnik tabanlı bölünmüş eğitim sistemleri, savaş yüzünden yerlerinden edilmiş insanların sürdürülebilir şekilde geri dönüşüne de ciddi bir engel teşkil etmektedir” diyor.

Schuler Helfen Leben Vakfı’nın BH bürosu yöneticisi Aida Beciroviç’e göre, çocuklar ilk ve soyadlarına göre ayrılıyor.

Beciroviç, “Milliyetçi ve faşist olmaları için beyinleri yıkanıyor. Bu çocuklar konuştuğunda, sık sık öğretmenleri ve ebeveynlerinden alınmış sözler duyuyorsunuz” diyor.

Beciroviç, çocuklar birlikte büyütüldüğünde, hayatta aynı hedefleri ve sorunları paylaştıklarını fark ettiğini söylüyor.

Büro başkanı, “Daha cesur olanlar bize, öğretmenleri ve onların çalışma arkadaşlarının ‘diğerleriyle‘ iletişim kurdukları takdirde kendilerini cezalandırdığını söylüyor. Tüm bunlar, dünyanın bu köşesinde ve yaşadığımız zamanda gerçekdışı görünüyor” diyor.

BH’nin en az reform görmüş sektörü olan eğitim, ülkenin etnik bölünmeyle olan mücadelesinin son derece siyasileştirilmiş bir mikrokozmosunu oluştururken, okullar da etnik baskınlık mücadelesinin savaş alanları haline geliyor.

Mahkeme kararı bir yana, Prcanoviç etnik ayrımın köklerinin çok derin olmasından kaygı duyuyor.

Prcenoviç, “Dört beş öğrenci nesli bu “tek ırklı” sistemde eğitim gördü. Yeni nesiller, diğer etnik gruplardaki akranlarıyla kesinlikle temas kurmadı. Kendi ülkelerinin tarihini ve coğrafyasını bilmiyorlar. En önemlisi de, yakında milliyetçi partilerin önemli seçmenleri olacaklar” diyor.

Uluslararası toplum on yıldır BH liderlerini bu uygulamaya son vermeye çağırıyor ve 2004 yılında Yüksek Temsilci Tek Çatı Altında İki Okul sisteminin askıya alınmasını öngören İlk ve Orta Öğrenim Kanununu çıkardı.

Ancak üç kantonun bakanlıkları yasayı uygulamayı reddetti. İki tarafta ve BHF’deki farklı kantonlarda 13 yasa olmasına karşın, devlet düzeyinde eğitimle ilgili bir yasa bulunmuyor.

Beciroviç ve Prcanoviç, ayrımın ortadan kalkmasının ancak eğitim profesyonellerinin bu hedefe hizmet etmesi ve etnik tabanlı müfredatın ortadan kalkması halinde başarılı olabileceğini söylüyor.

Beciroviç, “Mahkemeler yerli ve yabancı STK’lar tarafından başlatılmış eğitim reformları uygularken, okullar eğitim alanında hiçbir deneyimi olmayan siyasiler ve bakanlar tarafından idare edilirse, tatmin olamayız” diye ekliyor.

Kaynak: SETimes

 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

 

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org