Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri  Kutland
Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri  Kutland Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri  Kutland Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri  Kutland Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri  Kutland Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri  Kutland
 
 
 
Bosna'da 500. Ayvaz Dede Şenlikleri Kutland

Eklenme Tarihi : 28.06.10

Bosna Hersek'te düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri'nin 500. yıl etkinlikleri kapsamında ülkenin değişik yerlerinden gelerek Karaula kasabasından yola çıkan atlı birlikler, Donyi Vakuf kentinde binlerce Bosnalı tarafından karşılandı.

 

Bosna-Hersek'in en uzun soluklu olan ve her yıl on binlerce insanın katılımıyla düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri, bu yıl da renkli görüntülere sahne oluyor. Şenlikler kapsamında ülkenin çeşitli yerlerinden gelerek ellerinde Osmanlı'yı temsil eden sancaklar, başlarında kırmızı fesleriyle Karaula kasabasından dün yola çıkan atlı birlikler, Donyi Vakuf kentine ulaştı. Yaklaşık 500 attan oluşan birliklerin Donyi Vakuf kentine girişi nedeniyle tören düzenlendi. Karşılama törenine katılan binlerce Boşnak, şiddetli yağışa aldırış etmeden Donyi Vakuf kentinin ana caddesinde sağlı sollu dizilerek atlı birliklerin geçişini heyecanla izledi. Ellerinde sancaklar ve Türk bayraklarıyla kente giren birliklerin karşılama töreninde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehteran Takımı da halka konser verdi. Konseri heyecanla izleyen Bosnalılar, mehteran takımına alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu.

Karşılama törenine katılan Bosna-Hersek Başmüftüsü Dr. Mustafa Ceriç, Karaula'dan yola çıkartılan sancağı burada Prusaç'a devam eden birliğe teslim etti.

Saraybosna, Mostar, Zenica, Banja Luka gibi çok sayıda kentten gelen atlı birlikler daha sonra Donji Vakuf'tan Prusaç'a devam etti.

Karşılama töreninde ayrıca Türkiye İzcilik Federasyonu'nun organizasyonuyla Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katılan izciler de geçiş yaptı

Etkinlikler kapsamında, Prusaç kasabasından Ayvaz Dede Şenlikleri'nin yapılacağı alana toplu yürüyüş yapıldı.  Yaklaşık 8 kilometrelik yolculuğun ardından Ayvaz Dede'nin yaşanan kuraklık sırasında 40 gün boyunca dua ettiği ve daha sonra suyun çıktığı alanda toplu namaz kılındı ve dua edildi.

Etkinliklere Bosna Hersek Üçlü Başkanlık Konseyi Başkanı Haris Sladziç'in yanı çok sayıda devlet yetkilisi ile Türkiye'den ve dünyanın çeşitli yerlerinden davetliler katıldı.

Ayvaz Dede Şenlikleri'nin organizasyonunu yürüten Travnik Müftüsü Nusret Abdibegoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şenliklerin bu yıl 500. yıl dönümü olması nedeniyle etkinlikleri 22 gündür ülkenin değişik yerlerinde sürdürdüklerini kaydetti. Etkinliklerle adeta ''kültürel bir patlama'' meydana getirdiklerini belirten Abdibegoviç, spor müsabakası, konser, sergi, konferans gibi 81 ayrı organizasyon gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu yılki etkinliklere Türkiye'den yoğun katılım olduğuna işaret eden Abdibegoviç, ''Bu şekilde Türk-Boşnak kardeşliği daha da pekişiyor. Halklarımız birbirlerinin daha iyi tanıyor. Aralarındaki bu sevgi sonsuza kadar devam edecektir'' dedi.

-TÜRKİYE'DEN YOĞUN KATILIM-

Bu yıl 500. kez düzenlenen şenliklere dünyanın çeşitli yerlerindeki Boşnakların yanı sıra Türkiye'den de yoğun katılım oluyor. Çok sayıda tur şirketi, şenlikler için binlerce kişiyi Türkiye'den Bosna-Hersek'e getirdi. Etkinliklerin yapılacağı Donyi Vakuf kenti ile Prusaç kasabasında yeterli otel olmadığı için birçok Türk aile, bu bölgede yaşayan Boşnaklarca evlerinde misafir ediliyor.

BURSA BOSNA DERNEĞİNDEN ÖZEL KATILIM

500. Ayvazdede şenliklerine Bursa Bosna Derneği de 40 kişilik özel bir ekiple katıldı. Bursa'dan belediye yetkilileri ve işadamlarından oluşan ekip hem etkinliklere katıldı hem de genel bir Bosna Gezisi gerçekleştirdi. 

-TÜRKİYE'DEN ANLAMLI KATILIM-

Etkinliklere, Türkiye İzcilik Federasyonu ve mehteran takımı ile İstanbul, Bursa-İnegöl, Ankara-Keçiören, Manisa-Akhisar gibi belediyelerden de yoğun katılım oldu. Ayrıca daha önce etkinliklere katılan BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu da bu yılki etkinliklere partililerle birlikte katıldı.

Bu yılki şenliklere en anlamlı katılım ise Mansia'nın Akhisar ilçesinden oldu. Adına 500 yıldır şenlikler yapılan Ayvaz Dede'nin Manisa Akhisarlı olmasından dolayı etkinliklerde Akhisar'dan gelen 29 kişi geçiş yaptı.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 500 yıl aradan sonra bu etkinliklere ilk kez bu sene Akhisar'dan katılım olduğunu söyledi.

Daha önce etkinliklere katılamamanın vermiş olduğu üzüntüyü dile getiren Hızlı, ''Keşke daha önce de bu etkinliklere Akhisar'dan katılım olmuş olsaydı. Ancak kısmet bu yılaymış. Bundan böyle bu bölge ile ilişkilerimizi geliştireceğiz'' dedi.


 


 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’  

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org