Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
16. Saraybosna Film Festivali başladı
16. Saraybosna Film Festivali başladı 16. Saraybosna Film Festivali başladı
 
 
 
16. Saraybosna Film Festivali başladı

Eklenme Tarihi : 28.07.10

Avrupa'nın en başarılı film festivallerinden biri olmaya aday Saraybosna Film Festivali'nin 16'ncısı, Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Danis Tanoviç'in yeni filmi "Circus Columbia"nın dünya prömiyeriyle başladı.
Bosna-Hersek'te 1992-1995 yılları arasındaki savaşta kuşatma altında kalan ve her gün havan toplarının, kurşunların hedefi haline gelen Saraybosna, şimdi bir kez daha "savaşa inat", sanata "merhaba" dedi.
Savaşın izlerini silmek ve kenti sanatla yeniden buluşturmak isteyen sanatçıların girişimiyle 1995 yılında ilki yapılan Saraybosna Film Festivali, bu yıl 16. kez çok sayıda filmi ve sanatçıyı Saraybosna'ya getirdi.
Dünyanın birçok yerinden festival için Saraybosna'ya gelen sinemaseverler, Devlet Tiyatrosu binası önünde verilen kokteyle katıldı. Kokteylin ardından, festivale katılan sanatçılar, siyasetçiler ve çeşitli ülkelerin büyükelçileri, Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Danis Tanoviç'in yeni filmi "Circus Columbia"nın dünya prömiyerini izlemek için Devlet Tiyatrosu binası önünde serilen kırmızı halıdan geçiş yaptı.
Ünlü sanatçıların geçişini izlemek için çok sayıda sinemasever, Devlet Tiyatrosu binası önünde toplandı ve ünlülerin geçişine alkışlarla destek verdi.
60. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde "Bal" filmiyle Altın Ayı ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu, kırmızı halıdan geçişi sırasında büyük alkış aldı.
Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Tanoviç, kırmızı halıdan geçişi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni filmi "Circus Columbia"da rol alan oyuncuların da aralarında bulunduğu 90 kişilik ekibiyle festivale katıldığını ve böyle bir ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.
Filmin başrol oyuncularından Yelena Stuplyanin de yaptığı açıklamada, başrolde oynadığı filmi ilk kez bu gece izleyecek olmanın heyecanını yaşadığını belirterek, Saraybosna'da çok güzel bir misafirperverlikle karşılaşmış olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.
Filmin baş karakterlerinden Sırbistan asıllı eski Yugoslavya'nın en tanınmış oyuncularından Miki Manoyloviç, gazetecilerin Saraybosna'da bulunmanın nasıl bir duygu olduğu yönündeki sorusu üzerine, “Saraybosna'da eskiden de olmak şu an da olmak çök özel. Burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.
Semih Kaplanoğlu'nun “Meleğin Düşüşü” adlı filmiyle “En iyi kadın oyuncu” olarak Altın Portakal Ödülü'nü kazanan Türk sinemasının genç oyuncularından Tülin Özen de festivale katıldı.
Özen, yaptığı açıklamada, Saraybosna'ya ilk kez geldiğini ve burada kalacağı bir haftalık süreç içinde kenti en iyi şekilde tanımak istediğini söyledi.

CIRCUS COLUMBIA"NIN GALASI

Sanatçıların kırmızı halıdan geçişinin ardından, Danis Tanoviç'in yeni filmi "Circus Columbia"nın dünya prömiyeri yapıldı.
"Circus Columbia", geçen yüzyılın bitiminde Balkanlar'da yeni bir dönemin trajik bir şekilde başlamasını konu alan romantik bir hikaye.
Film, komünist rejimin bitiminde pahalı Mercedes'i ve kendisinden kırk yaş küçük eşiyle ülkesine dönen Divko'nun, paranın her şeyi satın alabileceğini düşünerek küçük intikamlar peşinde koşmasını konu ediniyor.

FESTİVALDE TÜRKİYE'DEN 5 FİLM GÖSTERİLECEK

31 Temmuz'a kadar devam edecek 16. Saraybosna Film Festivali'nde Türkiye'yi Yağmur ve Durul Taylan'ın yönettiği, senaryosu tiyatrocu Engin Günaydın'a ait "Vavien" filmi temsil edecek.
Engin Günaydın, Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen, İlker Aksum ve Serra Yılmaz gibi oyuncuların rol aldığı "Vavien", 28 Temmuz'da Devlet Tiyatrosu Salonu'nda gösterilecek.
Festivalde, 4 Türk filmi daha izleyiciyle buluşacak. "Bal" ve "Kosmos" yarın, "Kamerayla İzdivaç" 25 Temmuz, "Kars Öyküleri" 28 Temmuz'da izlenebilecek.
Romanyalı yönetmen Cristi Puiu başkanlığındaki festivalin bu yılki jüri üyeleri arasında, Türk sinemasının genç oyuncularından Saadet Işıl Aksoy da yer alıyor.

FESTİVALE İLGİ BÜYÜK

Saraybosna Film Festivali organizatörü Mirsad Purivatra da gazetecilere yaptığı açıklamada, festivale bu yıl gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.
Bugüne kadar Kavin Spacey, Jeremy Irons, Mickey Rourke gibi dünyaca ünlü oyuncuları ağırlayan festivalin bu yılki içeriğinin oldukça zengin olduğunu belirten Purivatra, festival kapsamında 10 filmin dünya prömiyerinin yapılacağını, farklı programlar çerçevesinde sinemaseverlerin 200'den fazla eseri izleme şansı elde edeceğini kaydetti.
Purivatra, 16. Saraybosna Film Festivalinin, Nelson Mandela'nın hayatından bir kesiti anlatan "Invictus" (Yenilmez) filmiyle kapanacağını belirtti.
Mirsad Purivatra, filmin başrol oyuncusu Amerikalı aktör Morgan Freeman'ın, Brunu Dumonta, Juana Josea Campanellu, Gemmu Jones gibi sinemacılarla beraber festivale katılacağını kaydetti.
Öte yandan, festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek farklı tarzdaki müzik grupları da Saraybosna Devlet Tiyatrosu önündeki meydanda konser verecek. Türkiye'den de Baba Zula grubu, festival etkinlikleri kapsamında sahne alacak.


 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’  

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org