Ana Sayfa Dernek Hakkında Yönetim Kurulu İletişim
   
  
BURSA
 
HABERLER
Gül; Burç Üniversitesi'nin yeni binasını açtı
Gül; Burç Üniversitesi'nin yeni binasını açtı
 
 
 
Gül; Burç Üniversitesi'nin yeni binasını açtı

Eklenme Tarihi : 04.09.10

Bosna-Hersek'te bulunan Cumhurbaşkanı Gül, referandum sürecinden sonra AB reformlarının hızlandırılması gerektiği uyarısında bulundu. Hâlâ 1936 yılının ticaret yasasının kullanıldığını söyleyen Gül, fasılların açılması için AB'yi beklemeyelim mesajı verdi. Cumhurbaşkanı, referandum sürecindeki kavgacı üslubu ise 'Türkiye açısından tehdit' olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek'e gerçekleştirdiği iki günlük ziyaretinde kendisine eşlik eden gazetecilere Türkiye'nin AB sürecine hız vermesi gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, referandum sonrasında AB ile ilgili reformlara odaklanılacağını söyledi.

Bosna-Hersek'te yaptığı temaslarda AB ve NATO üyeliğinin Bosna-Hersek yönetiminde yaşanan sorunların çözümünü hızlandıracağını dile getiren Gül, AB sürecinin hızlandırılması gerektiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, günümüzde 1936 yılında çıkartılan ticaret yasasının kullanıldığını hatırlatarak, "Hâlâ ticaret kanunu çıkaramadık. Referandumdan sonra sakin kafayla bunlar ele alınmalı." dedi. AB'ye tam üyelik hedefinde Meclis'in ve siyasi iradenin beraber hareket etmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı tarama sürecinin çok önemli olduğunu belirtti. "İki fotoğrafı yan yana koyuyorsunuz. Bir sizin mevcut durumunuzu bir de AB'nin mevcut fotoğrafını koyuyorsunuz. Tarama süreci eksikliklerinizi ortaya koyuyor ve bir program çıkartıyor." şeklinde konuştu. Brüksel'in fasılları açmasını beklemeden Türkiye'nin üyelik kriterleri için gerekli fasılları açıp kapaması gerektiğini söyleyen Abdullah Gül, "AB isterse fasılları açmasın. Norveç gibi olurum. O zaman Türkiye hızlı değişecek, cazibesi artacak. Bugün bir fasıl için uğraşmak yerine onlar 3 fasıl açalım diyecek. Elimizi hızlı tutmamız lazım." dedi. Türkiye'nin tam üyeliği gerçekleşene kadar AB'nin dağılacağına yönelik iddiaları değerlendiren Gül, "Biz girelim de AB dağılacaksa hep beraber dağılalım, güçlenecekse hep birlikte güçlenelim. Bizim için AB'nin değeri vardır. Oradaki krizler onun değerini azaltmamalı." dedi.

Balkanlar'da meydana gelen hadiselerin Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini belirten Gül, "Komşu olmak için sınır olması gerekmiyor." dedi. Cumhurbaşkanı "Saraybosna'da deniz olsa Üsküdar deriz. Bursa'dan ne farkı var? Buralar da yıkıla yıkıla bitmemiş. Komünizm yıkmış, savaşlar yıkmış ama hâlâ bizden bir yer." ifadelerini kullandı. Belgrad ziyaretindeki anıları gazetecilerle paylaşan Gül, Sırbistan'da nüfusun Müslüman olduğu Sancak bölgesinde bayram hutbesinin hangi camide okunacağı konusunda anlaşmazlık çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, ihtilafın Tadiç'in 'Bari İstanbul'u referans alın' önerisiyle sona erdiğini de kaydetti.

Cumhurbaşkanı olarak referandum polemiğine girmeyi doğru bulmayan Gül, "Ama referandumda ortaya konulan konular yıllardır 'yapalım dediğimiz' şeyler. Ne kadar uğraştık, ombudsmanlık filan... Meclis'ten geçirdik, cumhurbaşkanından dönmüştü." şeklinde konuştu. Abdullah Gül referandum sürecinde görülen kavgacı üslubu ise 'Türkiye açısından' tehdit olarak niteledi. Cumhurbaşkanı, "Türk siyasi geleneğinde sorunları çözmek yerine kullanma eğilimi var. Bu biraz acı bir şey." şeklinde konuştu.

Burç Üniversitesi'nin yeni binasını açtı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek'te faaliyet gösteren Türk üniversitelerinden Uluslararası Burç Üniversitesi'ni ziyaret ederek, yeni binasının açılışını yaptı. Fatih Sultan Mehmet'in 600 yıl önce Bosna'ya ordusuyla girerken yayımlattığı fermanın okunması ve öğrenci korosunun şarkılarıyla başlayan açılışa, Gül'ün yanı sıra Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silaydziç, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve üst düzey birçok yetkili katıldı. Törende konuşan Silaydziç, "Bu yuvada eğitim alan yeni nesiller de yepyeni bir Bosna Hersek'in inşasına katkıda bulunacaktır.'' dedi. Türk okullarının gelişerek daha da büyümesinden memnuniyet duyacaklarını kaydetti. Gül, eğitim kurumlarının iki ülke arasındaki bağları güçlü tutmak için önemli roller üstlendiklerini belirterek, üniversitede eğitim alan gençlerin Bosna Hersek ile geçmişten gelen bağları geleceğe taşıyacağına inandığını dile getirdi. Gül, Türk halkının kalbinde Bosna Hersek'in ayrı bir yeri olduğunu belirterek, "Bu ülkeye genel hatlarıyla baktığımda Bursa ve Üsküdar'a benzetiyorum." dedi. Gül, açılışın ardından bir başka Türk okulu olan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'ni ziyaret etti. Gül ve beraberindeki heyet, daha sonra Mostar kentini gezdi.


 
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
“Boşnakçaya geçen Türkçe Kelimeler ve İngilizceye Tercümesi Sözlüğü” Tanıtıldı  

BAŞKAN ALTEPE: “SOYKIRIMI UNUTTURMAYACAĞIZ”  

İkçü, Saraybosna Üniversitesi ile Kültür Anlaşması İmzaladı  

Balkan Ülkeleri Liderleri Sırbistan'ın Yeni Lideri Nikoliç'i Yalnız Bıraktı  

Bozüyük ve Zavidovici Kardeş Oldu  

Sırp Lider Nikoliç'e Ülkesinden Tepki  

NATO Kosova’da Sırplara Ateş Açtı  

Koalisyon Bozuldu: Bosna’da Siyaset Kaynıyor  

Balkan Türkologları Sarajevo’da Buluştu  

Süleyman Şah Üni.’den İzzetbegoviç’e Fahri Doktora  

Katılım Belgesi Töreni ve Resim Sergisi  

Hürsiad, Bosna'da Dostluğu ve Ticari İlişkileri Geliştirdi  

Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu, Bosna Hersek'e Gitti  

Bosna'da Savaş Kurbanları Toprağa Verildi  

‘BH Okullarında Etnik Ayrım Bitmeli’  

Sırplar, Şehitliğe Kilise Yapmada Israrlı  

30 PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR  

‘Dayton’ı Toprağa Gömelim’  

Tomislav Nikoliç’i Tanıyalım…  

TBMM İçişleri Komisyonu Heyeti Bosna Hersek'te  

     
 
 

Uluyol Gönül Sok. Arslanlı İşhanı Kat:1 Osmangazi/ BURSA
Tel : +90 541 400 20 05 TÜM HAKLARI SAKLIDIR © 2004. www.BURSABOSNA.org